TeamGym Junior Pige er et udtaget hold for piger født i år 2009-2012.
Træningen er planlagt således, at der er springtræning to gange om ugen (tirsdag og torsdag) og rytmetræning en gang om ugen (søndag). Vi springer både på fiberbane og minitrampolin.
Da holdet deltager i GymDanmarks konkurrencer, er træningerne tilrettelagt med henblik på at fremme den mest optimale udvikling ud fra gymnasternes niveau med det formål at opnå bedst mulige resultater til konkurrencerne.
Til hver konkurrence er det trænerne, der i samråd bestemmer antallet af gymnaster på gulv samt hvilke gymnaster, der er udtaget til holdet. Gymnasterne er altså ikke automatisk garanteret at komme på hold til konkurrencerne.
Gymnasterne fra TeamGym Junior Pige har i sæsonen 24/25 mulighed for at stille op sammen med gymnaster fra foreningens TeamGym Junior Drenge i GymDanmarks konkurrencer i mixrækken. Se evt. holdinfo for TeamGym Junior Mix.
Enkelte aflysninger kan forekomme i forbindelse med terminsprøver, eksaminer, valg, anden brug af hallen m.m.
BEMÆRK:
Når gymnasterne skal til konkurrence, skal de have en gyldig personlig konkurrencelicens for at kunne deltage.
GymDanmark har lavet reglerne om, så foreninger ikke længere kan bestille licensen – det skal den enkelte gymnast/forældre selv sørge for.
Ændringen skyldes dels beskyttelse af personlige data, og dels et nyt og opdateret IT-system i GymDanmark.
For gymnaster, der stiller op med hold i TeamGym aspirantkonkurrencer er det tilstrækkeligt med en begynder konkurrencelicens.
For gymnaster, der stiller op med TeamGym hold i konkurrencer på regions- eller forbundsniveau er det nødvendigt at have en national konkurrencelicens.
Du kan læse mere om køb og anvendelse af konkurrencelicens samt finde links til GymDanmarks hjemmeside, hvor køb, fornyelse og opgradering af licens foregår, ved at følge dette link > (åbner i nyt vindue).
Holdansvarlig:
Trænere:
Sæsonpris: kr. ,-
Holdet udbydes ikke i denne sæson.